MÖBLER / Skåp & hyllor / Skåp 1013398
*
nr 101 3398
SKÃ…P
Jugend, spegel, ek, L66 D50 H197
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend skåp spegel
-
1007 Bokhylla
Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:53
-
4144 Bokhylla
Mahgony. Bredd: 150 cm. Höjd: 230 cm (3 delbara se..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:13
-
4241 Garderobsskåp
Jugend, mahogny. Bredd: 103 cm, djup: 47 cm, höjd:..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:46
-
3353 Hängskåp
1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 25 cm, höjd: 64 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:12
-
3175 Hörnvägghylla
mahogny, intarsia. Höjd: 83 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:25
-
3010 Hylla
med skåpdel, 1800-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 27 cm. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:15
*
SKÃ…P
nr 101 3398
SKÃ…P
Jugend, spegel, ek, L66 D50 H197
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2001 |
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend skåp spegel
-
1007 Bokhylla
Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:53 -
4144 Bokhylla
Mahgony. Bredd: 150 cm. Höjd: 230 cm (3 delbara se..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:13 -
4241 Garderobsskåp
Jugend, mahogny. Bredd: 103 cm, djup: 47 cm, höjd:..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:46
-
3353 Hängskåp
1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 25 cm, höjd: 64 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:12 -
3175 Hörnvägghylla
mahogny, intarsia. Höjd: 83 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:25 -
3010 Hylla
med skåpdel, 1800-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 27 cm. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:15